Maske

Valfli ve Valfsiz Maskeler Nelerdir?

Çoğumuzun zaman zaman görmeye alıştığı bazı maske tipleri ise valfli olan maskelerdir. Peki bu maskelerin etkililiği ne derecedir?

 

Valfsiz Maskelerin Özellikleri nelerdir?

Valfsiz (ventilsiz) solunum maskeleri, hem hava girişini hem de hava akışını filtreleyerek iki yönlü (hem kullananı hem de karşısındaki kişiyi) iyi koruma sağlarlar.

 

Valfli Maskeler Nelerdir?

 

Valfli solunum maskeleri valfsiz olan muadillerine göre daha hızlı nefes vermeye yardım ederler. Ayrıca valf sayesinde maske içinde nem hapsedilmesi de azaltılmış olur. Ancak burada esas ciddi bir fark bulaşma riskinde oluşmaktadır. Bunun nedeni valfli maskelerde nefes verirken valfin açılmasıdır.

Valfli ve Valfsiz maskelerin farkı nedir?

 

Valfli solunum maskeleri, maalesef kullanıcının nefesinde verdiği partikülleri tam olarak süzemeyeceği için eğer kullanıcı virüsü taşıyorsa bu kişinin bulaştırıcılık riskini azaltamayabilir. Eğer kullanıcı taşıyıcı ya da hasta ise, valf varlığı bu kişinin nefesinin / öksürüğünün / hapşırmasını tam olarak filtre edilmeden maske dışına verilmesine sebep olabilir.

 

Valfli maskeler rahat nefes vermeye yarar çünkü nefes verildiği zaman valf içerisinde bulunan koruyucu katmanın ileri iteklenmesi sonucunda kullanıcının havasını dışarıya vermesi sağlar. Bunun da yan etki, eğer kullanıcı hasta veya taşıyıcı ise koruyuculuğu da tartışılır olur.

Listeye geri dön