Genel

COVID-19 Sürecini Atlatmak için Aşılara Güvenmeli miyiz?

Neden Covid 19 aşısı olmalıyız sorusuna verilebilecek en doğru yanıt; Çünkü insanlık olarak başka çaremiz yok şeklinde özetlenmektedir.

 

Yaklaşık bir buçuk yıldır dünyayı ve insanoğlunu etkisi altına alan Corona isimli virüsün bir çeşit melez virüsü olan Covid-19 virüsü, bütün ülkeleri ve bütün insanları ölümcül bir biçimde tehdit etmektedir. 

 

Covid-19 virüsüne karşı toplumun alacağı reaksiyonlar ise virüsün seyrini ve dünyanın gidişatını etkilemektedir. Bu durumda, virüsün üstesinden gelmek adına dünyada her gün aşı üreten, ar-ge çalışmalarına bütçe ayırabilen firmalar, kamu ve üniversiteler ile işbirliği halinde birçok aşı üretmişler, ve bu aşılar faz 3 aşamalarından geçtikten sonra insanlar üzerinde uygulanmaya başlanmıştır. 

 

Fakat, aşılama üzerine gelen haberler pek de iç açıcı değildir. Aşıların verimlerinin düşük ölçülmesi sürü bağışıklığı için gerekli olan aşılama miktarının dünya nüfusunun %80’i ila %90’ının aşılanması gerekliliğini bize göstermektedir. 

 

Gerek aşılanma sürecinin komplike olması ve büyük bir bürokratik ağ istemesi, gerekse bu denli büyük bir organizasyona bireylerin ikna edilmesinin zorluğu bizi bu amaçtan alıkoyan etkenler olarak sıralanabilir.

 

Bu durumda elimizde doğal sürü bağışıklığından başka bir alternatif kalmamaktadır. Sürü bağışıklığı iki şekilde olabilir. Birincisi ve en tercih edilmeyeni, Covid-19 virüsünün toplumun tüm kesimlerine bulaşması ve herkesi hasta etmek yoluyla insanları bağışık kılması. İkincisi ve en tercih edilebilir olan yol ise virüsün zamana yayılması ve geçirdiği mutasyonlar yoluyla bireylere zarar veremez hale gelmesi ve tarihten silinmesidir. Bu sebepten ötürü; aşıların piyasaya sürülmesinden aldığımız güvenle maske, mesafe ve hijyen kurallarını esnetmemeli, Covid-19 virüsünün zararsız mutasyonlara evrilmesini beklemeliyiz.

Listeye geri dön