Maske

Cerrahi maske nedir? Solunum tipi maskeleri nelerdir?

İsminden de anlaşıldığı üzere, cerrahi maskeler esas olarak cerrahi işlemler sırasında sağlık çalışanlarının kullandığı maskelerdir. Covid19 pandemisiyle birlikte günlük hayatımızda da kendine yer bulan cerrahi maskeler, solunum yolu hastalığı olan( grip, tüberküloz, COVİD19) bireylerin, hastalığı karşısındaki diğer bireylere bulaştırmasını önlemek amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Bu tip maskeleri kullanırken yapılan en büyük yanlış ise maskelerin tek kullanımlık olduğunu unutup gün içinde birden fazla kez aynı maskeyi kullanmaktır. Fakat bunun aksine cerrahi maskelerin kullanım ömrü en fazla 4.5 saat olup çıkarıldıktan sonra naylon bir poşete konularak çöp kutusuna atılmalıdır. Kesinlikle sokağa atılmamalıdırlar ve hatta çıkarıp evde orta yerde bırakılamazlar.

 

Solunum maskelerini ise kısaca havada istenmeyen mikroparçacıkların bulunduğu ortamlarda kullanılan kişisel ve koruyucu ekipman türleri olarak açıklayabiliriz. Solunum maskesi türleri yaşanılan bu olağanüstü süreçte günlük hayatta da salgından korunmak amacıyla kullanımı gittikçe artan maske türleridir. Artık solunum maskesi kullanımı bütün dün

 

yada hiç de yabancı olduğumuz bir konu değil. Kullanım alanı ise havada asılı halde kalan virüs ve bakterilerin bulunduğu alanlardır yani bunu kısaca kalabalık ve insanların yoğun olarak bulunduğu bölgeler olarak sınıflandırabiliriz.

cerrahi tip

 

Listeye geri dön