Maske

Maske İle İlgili Yanlış Bilinen 3 Gerçek

1) Ne kadar çok katlı maske kullanırsak o kadar iyi korunuruz!

Bizleri maskenin kaç katlı olduğu değil, bilinçli maske tercihi korur. Meltblown filtre, günümüzdeki salgın koşullarında maskenin olmazsa olmazıdır. Tercih ettiğiniz maskelerin mutlaka meltblown filtre içermesine, koruyuculuk yüzdesine ve de nefes alabilirliğine dikkat etmemiz ve özen göstermemiz gerekmektedir. Kendimizi partiküllerden korurken aynı zamanda nefes alabilirlik konusunu atlamamız da sağlığımız için pek olumlu olmayacaktır. Bunun için bir standart bulunmaktadır ve nefes alabilirliğin <60Pa olması gerekmektedir. Yoksa birkaç meltblown filtrenin üst üste gelmesi ile üretilen maskeler nefes alımında zorlanmaya neden olur.

2) Daha fazla koruyucu olarak N95 ’lerin günlük kullanılması.

Günlük olarak kullandığımız maskeler normal ve çok temasın olmadığı ortamlarda, eğer meltblown filtre içeriyorsa ve Alvent maske gibi yüksek (%98) filtrasyona sahipse N95 kullanımına gerek yoktur. N95 ya da FFP2 maskeler temasın daha yoğun olduğu yerler için kritik önem taşımaktadır. Uzun süreli kullanımda ve riskli yerlerde örneğin hastane ya da süpermarket ortamlarında N95 kullanımı yerindedir filtrasyon olarak buna göre tasarlanmıştır. Bunun dışında günlük gerçekten güven arz eden maskelerin kullanımı gayet yerinde ve yeterlidir.

3) Uygun fiyatlı maske tedariği 

Kullandığımız tüketim malzemelerinin fiyatı elbette ki önemlidir. Bununla birlikte o fiyata neyi aldığımızı bilmek de çok önemlidir. Günümüzde bir çok yerde merdiven altı maske üretimi yapılmakta ve piyasaya sürülmektedir. Uygun fiyatlı maskeler alırken, bu ürünlerin nerelerde ne şartlarda üretildiğini ne şartlarda paketlendiğini göz önüne almamız ve buna göre tercihimizi yapmamız gerekmektedir.
Alvent maske olarak biz ürünlerimizi ISO standardına uygun D sınıfı temiz odalarda üretiyor ve paketliyoruz. Kendi laboratuvarımızda malzemelerimizin filtrasyon verimliliğini ölçüp %98 koruyuculuk vermeyen ürünleri kullanmıyoruz. Ürünlerimizi sürekli geliştirme çabası içindeyiz.
Sağlığımız söz konusu olduğu zaman üzerinde durmamız gereken konuları bir yana bırakamayız. Size tavsiyemiz, maskelerinizi alırken ne şartlarda üretilip size ulaştırıldığını da değerlendirmeye almanız.

Listeye geri dön