Maske

FFP2 Maske Nasıl Takılır?

Maskeyi takmadan önce el hijyeninin sağlandığından emin olunmalıdır. Sonrasında maske tek elle kavranmalı ve maskenin iç tarafı yüze yerleştirilmeli, diğer elin yardımıyla da maskenin üst ve alt bantları başın arka kısmına geçirilmelidir. Bu işlemler yapılırken yüz sakalsız ve saçlar toplu olmalıdır.

Maskenin alt ve üst kısmının içe doğru kıvrık olmadığından emin olmak için düzeltilmeli ve yüze tam oturması sağlanmalıdır.

Sonrasında ise iki el yardımıyla maskenin burun mandalı burna tam olarak oturması sağlanmalıdır. Bunun iki elle yapılmasının sebebi ise maskenin yetersiz korumaya yol açmasını engellemektir.

Maskenin doğru bir şekilde takıldığından emin olduktan sonra maske iki elle kapatılarak güçlü bir nefes alınır ve kenarlarından hava girip girmediği kontrol edilir. Bu işleme negatif basınç kontrolü denir. Pozitif basınç kontrolü ise nefes verilerek yapılır ve kenarlardan kaçak olmadığından emin olunur.

Maske çıkarılırken ise yoğun kirlenmenin gerçekleştiği ön kısma dokunulmadan çıkarılmalı ve tıbbi atık çöpüne atılmalıdır.

Maske çıkarıldıktan sonra mutlaka el hijyeni sağlanmalıdır.

Listeye geri dön