Maske

N95, KN95, FFP1, FFP2 vs FFP3 Maskeler nelerdir?

FFP2, FFP3 Respirator

Koronavirüs ilk çıktığı günden beri sadece ülkemizde değil, dünya çapında insanlar kendilerini virüsten korumaya çalışmaktadır. Kimleri evden çıkmamaya, kimileri ise kendini bir türlü çeşitli yollarla korumaya çalıştı. Bu koruma sadece bu dönemde değil, geçmişteki dönemlerde de olmuştur.

Bu yöntemlerden en önemlilerinden birisi ise çeşitli maskelerle korunmaktır. Burada dünya çapında herkes tarafından bilinen ama tam olarak ne anlama geldiğini ve farkları bilinmeyen maskelere değineceğiz.

İlk önce dünyada Toz maskesi olarak bilinen ama en üst seviye koruyuculuğa sahip olan, ülkemizde çoğunlukla N95 olarak bilinen FFP1, FFP2 ve FFP3 maskelere değineceğiz.

FFP1, FFP2 ve FFP3 maskeler veya N95 olarak bilinen maskeler nelerdir?
Standarda göre üretilen maskeler filtrelerine göre 3 kategoride koruma sağlar.

Bunlar FFP1-FFP2 ve FFP3 tür.

FF– Facefilter ( yüz maskesi ). İngilizce bir tabir olan FF Face Filter yani Yüz maskesi anlamına gelmektedir. Ardından takip eden P1, P2 ve P3 ibareleri ise maskelerin koruyuculuğu ve Partiküllerin küçüklüğü, geçirgenliğine göre farklılık gösterir.

P1-MAK değeri 5 mg/m3 ten büyük olan mekanik çalışmalar sonucu ortaya çıkan toksik(zehirli) olmayan tozlar. (temizlik vb. durumlarda ortaya çıkan kaba tozlar)

P2-MAK değeri 0,1 mg/m3 ten büyük olan ve 0,1 mg/m3  – 5 mg/m3 arasında toksik (zehirli)ince tozlar, duman ve buharlar( örnek pamuk tozu, silis, birçok metal tozları)

P3-MAK değeri 0,1 mg/m3 ten küçük olan toksik (zehirli),radyoaktif, kanserojen ince tozlar.(örneğin asbest, kobalt metali ve tozu, nikel, krom, gümüş, platinyum tuzları, kalay bileşenleri)

Listeye geri dön