Maske

FFP Standardı Nedir?

EN 149, yarım maskeleri filtrelemek için bir Avrupa test ve işaretleme gereksinimleri standardıdır. Bu tür maskeler burnu, ağzı ve çeneyi kaplar ve inhalasyon ve / veya ekshalasyon valfleri olabilir. EN 149, filtreleme verimliliklerine göre FFP1, FFP2 ve FFP3 (FFP = Filtering Facepiece ) olarak adlandırılan bu tür yarım partikül maskelerinin üç sınıfını tanımlar.

 

Maskelerin üzerindeki harfler ne anlama gelir?

 

NR İşareti maskelerin tek seferlik kullanımı ifade eder. (Not reusable) R İşareti maskelerin birden fazla kullanılabileceğini ifade eder. (Reusable, more than once) Bu tür mekanik filtreli solunum cihazları, toz partikülleri, damlacıklar ve aerosoller gibi partiküllerin solunmasına karşı koruma sağlar.

 

Aynı maske farklı isimler? KN95, N95, FFP2 neleri ifade eder?

 

Avustralya, Yeni Zelanda, Kore ve Brezilya’da neredeyse aynı testler (ancak farklı işaretler) kullanılmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Japonya’da benzer standartlar kullanılmaktadır.

Örneğin, EN 149 FFP2 maskelerinin ABD’deki N95 maskeleriyle ve Çin’deki KN95 filtreleriyle benzer performans gereksinimleri vardır ve EN 149 FFP3 maskeleri, ABD’deki N99 maskeleriyle benzer performans gereksinimlerine sahiptir. Ancak EN 149 test gereksinimleri ABD / Çin / Japonya standartlarından biraz farklıdır: EN 149, ek bir parafin yağı aerosol testi gerektirir ve çeşitli farklı akış hızlarında test eder ve birkaç ilişkili ve izin verilen basınç düşüş seviyesini tanımlar.

Listeye geri dön